Rumkale Turizm potansiyeli oldukça yüksek olan Gaziantep her yıl yerli ve yabancı turistlerin adeta akınına uğramaktadır. Bu nedenle Gaziantep Gezi Rehberi listemiz özenle hazırlandı.

Ardıl Kanyonu

Gaziantep’in Araban ilçesinde yer alan Ardık Kanyonu, Köklüce Köyünün hemen yakınlarında yer almaktadır. Ardıl Çayından akan sular binlerce yıl gibi bir sürede yumuşak kireç taşlarını aşındırmıştır. Bu aşınma sonucu oluşan Ardıl Kanyonu oldukça güzel bir görünümün ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır. Kanyon, hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Zeugma Mozaik Müzesi

Dünyanın ilk ve en büyük mozaik müzesi olan Zeugma, Gaziantep’in şehir sembollerinden birisi haline gelmiştir. 1,700 metrekare genişliğe sahip olan Zeugma Mozaik Müzesi, 2011 yılından bu yana ziyaretçilerin girişe açıldı. Antep’e kadar gelmişken burayı görmeden asla dönmemenizi öneririz.

Rumkale

Antep’in en güzel doğa güzelliklerinden birisi de Rumkale bölgesidir. Gaziantep gezilecek yerler listenizde kesinlikle olması gereken Rumkale, güzel bir gün geçirmek için oldukça idealdir. Rumkale’de bulunan gölette tekne gezintilerine katılabilir, seyahatinizin daha renkli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Zincirli Bedesten Çarşısı

Gaziantep içerisindeki alışveriş bir zamanlar bu bedesten çarşı içerisinde dönmekte idi. AVM’lerin gelişmesi ile beraber popülerliği azalsa da bedestenlerin hala aktif olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Gaziantep gezinizde bedesten çarşıya da uğrayabilir, sizlere Antap’i hatırlataccak bazı hediyeler satın alabilirsiniz. Bedesten içerisinde genel olarak hediyelik eşya satan dükkanlar bulunmaktadır.

Gaziantep Kalesi

Tarihi bir geçmişe sahip olan Gaziantep Kalesi, bölgede en çok ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor. Oldukça geniş bir çapa sahip olan kaleyi ziyaret ettiğinizde sizleri resim çekebileceğiniz birçok yer karşılayacaktır. Kale daha çok resim çektirmek isteyen kişilerce ziyaret edilmektedir.

Dülük Mezarları

Gaziantep kent merkezine 11 kilometre uzaklıkta olan Dülük Mezarları, Dülük Köyü ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Dülük bölgesinin insanlık tarihinin hemen hemen tüm evresine tanıklık ettiği düşünülmektedir. Bölgede yer alan eserlerin 40,000 yıllık geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sırasında 40,000 yıllık taş aletler, kaya mezarlıkları, devasa boyuttaki kaya bloklar gün yüzüne çıkarılmıştır. Gaziantep’te kesin olarak buraya uğramanızı tavsiye ederiz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük hayvanat bahçesi Gaziantep içerisinde yer alıyor. Gaziantep gezi rehberi listenizde olması gereken hayvanat bahçesinin ormanlık alan içerisinde kurulu olduğunu göreceksiniz. Hayvanların doğal ortamında olması, bu hayvanat bahçesine olan bakış açısını değiştirmektedir.

Kurtuluş Camisi

1892 yılında kilise olarak yaptırılan bu mabet, daha sonra alınan kararlar sonucunda camiye dönüştürülmüştür. Eski yapı ve camilere merakınız varsa Kurtuluş Camisini de ziyaret etmenizi öneririz.

Yesemek Açık Hava Müzesi

Gaziantep gezi rehberi hazırlarken Yesemek Açık Hava Müzesi bizim de oldukça fazla dikkatimizi çekti. Gaziantep kent merkezine 110 kilometre uzaklıkta olan bu müze, M.Ö. 2,000 döneminde yapıldığı düşünülüyor. Hitit döneminden kaldığı düşünülen bu açık hava müzesi, aktif olarak kullanıldığı dönemde taş ocağı ve heykel atölyesi olarak hizmet vermiştir. Yapılan kazı çalışmaları sırasında çıkarılan tüm eserlerin yurt dışına kaçırıldığı rivayet edilmektedir. Şu an Yesemek Açık Hava Müzesini ziyaret ettiğinizde Hitit döneminde daha yapımı bitilmeyen heykellerin sunulduğunu göreceksiniz. Doğa ortamında olan açık hava müzesi, ziyaret edenlere huzurlu bir gezinti sunuyor.

Gaziantep Botanik Bahçesi

Doğaya karşı özel bir ilginiz varsa Gaziantep’e geldiğinizde Botanik Bahçeye uğramanızı da istiyoruz. Muntazam bir şekilde dizilen bitkilerin o güzel kokuları eşliğinde güzel bir gezintiye çıkabilirsiniz. Hafif bir yürüyüş yaparken etrafta dolaşan renkli renkli kelebekleri görebilirsiniz. Çocuklarınızı salarak doğayı tanımalarına yardımcı olun.

Yeni Han

Yeni Han kitabesine göre yapı 1557 yılında inşa edilmiştir. İpek Yolu üzerinde yer alan bu han, tarih boyunca milyonlarca kişiyi misafir etmiştir. Günümüzde ziyaretçiler tarafından mola yeri olanak kullanıla Han, çay içip soluk alabileceğiniz en iyi yerdir. Kafeler içerisinde özel çayların tadına bakabileceğiniz özel çay evleri dahi bulunmaktadır.

Dülükbaba Mesire Yeri

Dülük Antik Kenti üzerine kurulu olan Dülükbaba Mesire Yeri, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Hatta Dünyanın bilinen en eski yeraltı Mitras tapınağı da Dülük’ de bulunmaktadır. Dülük anti kentinde yapılan kazı çalışmaları sırasında yüzlerce hatta binlerce kayaya oyulmuş mezarlar, oda mezarları olduğunu göreceksiniz. Kilise sayısının da fazla olması, bu bölgenin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Şahinbey Müzesi

Gaziantep, Kurtuluş Savaşı döneminde kahramanlık dolu bir mücadele vermiştir. Milli Birlik ve Mücadele bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan bu kentte gezerken her noktanın tarih dolu olduğunu göreceksiniz. Gaziantep Şahinbey Müzesi, Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı öncesi ve sonrası geçirdiği evrimi gösteriyor. Müzeyi gezerken gerçekten etkileniyor, kurtuluş savaşının ne kadar zor şartlar aldığında geçtiğini hissedeceksiniz. Eserlerin tamamı savaş döneminden kalma olup özel şartlarda korunmaktadır. Müze içerisinde yer alan yazıtları okumadan asla ziyareti tamamlamayın. Yazıtlar üzerinde müzenin hangi amaçlarla kurulduğu, içerisinde yer alan eserlerin taşıdığı anlamları öğrenebilirsiniz. Müzenin bir kısmı mağara içerisindeyken diğer yarısının tarihi bir konak içerisinde olduğunu göreceksiniz. Dediğimiz gibi kurtuluş savaşı ruhunu hissetmek istiyorsanız bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in en ünlü yerlerinden birisi de Bakırcılar Çarşısıdır. Gaziantep bölgesinin en eski mesleklerinden birisi olan bakırcılık, bulunduğu bu çarşıya ismini vermiştir. Gaziantep’i gezerken her köşe başında bakırdan yapılma cezve, bardak, çaydanlık, tabak gibi ürünler olduğunu görebilirsiniz. En popüler hediyelik eşyalardan birisi olan bakır bu kentte çok iyi bir şekilde işlenmektedir. Bakırcılar çarşısında satın alabileceğiniz binlerce çeşit hediyelik eşya bulunmaktadır.

Gümrük Hanı

Gaziantep içerisinde hala eskimeye yüz tutmuş zanaatlar sürdürülmekte! Gümrük Han, neredeyse yok olmaya yüz tutmuş zanaatları bir arada bulabileceğiniz tarihi bir yapıdır. ­Han içerisinde yer alan tarihi dükkanlarda geleneksel el sanatları ve ürünler satılmaktadır. Bununla beraber bakır, ebru, sedef, kutnu gibi sanatların yapıldığı atölye ve dükkanları da görebilirsiniz. Gümrük Han içerisinde satılan hediyelik eşyaların diğer dükkanlara nazaran biraz pahalı olduğunu da hatırlatmak istiyoruz.

Kaleoğlu Manastırı

Şahinbey Müzesinin bir bölümünün kayalıklar içerisinde olduğunu dile getirmiştik. Bu mağaralar Gaziantep sosyal ve kültürel hayatın gözlemlenmesinde önemli bir yere sahip. Kaleoğlu Manastırı, bu konuda verilebilecek en güzel örneklerden birisidir. Tarihi bir handan geçerek girdiğiniz bu mağara kocaman, içi ferah dolu olduğunu göreceksiniz. Ancak gün ışığı almadığı için klostrofobisi olan kişilere uygun değildir.

Hamam Müzesi

1577 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin bir parçası olan bu hamam, 2015 yılında bütünü ile restore edilerek külliyeden ayrılmıştır. Osmanlı hamam kültürüne göre yeniden tadilat ettirilen hamam müze olarak ziyarete açılmıştır. Sıcaklık ve soğukluk bölümleri bulunan hamam içerisinde balmumu ve bakırdan yapılma heykeller bulunmaktadır. Haftanın 7 günü açık olan müzeye gün içerisinde istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi

Gaziantep kalesi sadece fotoğraf çekmek için ziyaret edilen bir bölüm değildir. Kale içerisinde yer alan Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi, Kurtuluş Savaşını anlatan resimler ile donatılmıştır. Aynı zamanda birçok maket, galeri ve heykellerin de yer aldığı bu müze, Gaziantep halkının istiklal savaşında gösterdiği kahraman dolu mücadeleyi konu ediniyor. Müzeyi kesinlikle ziyaret etmeli, Gaziantep Kalesine kadar çıkmışken müzeyi de görmenizi isteriz.

Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesi

Türkiye’nin il özel cam müzesi Gaziantep’e kurulmuştur. Gaziantep kalesine yakın bir yerde kurulu olan Medusa Arkeooloji Cam Eserleri Müzesi, birçok eseri bünyesinde barındırıyor. Müzeyi ziyaret eden kişiler başta tunç çağı olmak üzere Bizans, Roma, Osmanı dönemlerine ait cam ve toprak eserlerin sergilendiğini görebilirler.

Naib Hamamı

Kısıtlı vaktiniz varsa hamama giremeyeceksiniz. Ancak; kısa bir gezinti ve çekeceğiniz fotoğraflar hafızanızda anı olarak kalacaktır. Tarihi Naib Hamamı Evliya Çelebi seyahatnamesi içerisinde dahi yer alıyor. Gaziantep Kalesinin hemen altında yer alan bu hamam Osmanlı gelenekleri ile faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. 1640 yılında inşa edilen hamam, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Kültürel Mirasın Korunması ve Yaşatılması Hibe Programı çatısı altında 2007 yılında bütünü ile restore edilmiştir. Hamam, sauna, cilt bakımı gibi hizmetlerin bulunduğu hamamda seyahat yorgunluğunuzu üzerinden atabilirsiniz.

Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi

Gaziantep Kalesine gelmeden hemen 200 metre aşağıda yer alan Emine Göğüş Gaziantep Mutfak Müzesi, Türkiye’nin ilk Turizm Bakanı İhsan Göğüş’ün annesine aittir. İhsan Bey tarafından bağışlanan bu konak 1904 yılında yapılmış, 2008 yılında müze olabilmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Giriş ücreti sembolik olması açısından 1 TL tutmuştur. Gaziantep mutfağının dünyaca ünlü olduğunu bir kez daha gösteren bu müzede yemekler yapılırken kullanılan araç ve gereçler sergilenmektedir.

Atatürk Anı Müzesi

Mustafa Kemal Atatürk, 1933 yılında Gaziantep ziyaretinde bulunmuştur. Bu kutlu şehrin kurtuluş savaşında gösterdiği kahramanlık dolu mücadeleden övgü ile bahseden Atatürk, vefat edene kadar her yıl Gaziantep’i ziyarete gelmiştir. Para ile, mal ile bu kahraman halka ödül verilemeyeceği, maneviyatın daha ağır bastığını Atatürk de biliyordu. Bu nedenle bu halkın yanında olabilmek için nüfusa kayıtlı olduğu ili Gaziantep olarak değiştirmiş, hala kimliği Gaziantep kütüğüne kayıtlı bir şekilde durmaktadır. Atatürk’ün Antep gezisi sırasında kaldığı ev restore edilerek Atatürk müzesi olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi

Her yaş grubunun severek gezebileceği bir müze elbette bulunuyor. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, 2013 yılında açılarak ziyarete sunuldu. İstanbul’da bulunan Sunay Akın oyuncak müzesi gibi 1700’lü yıllardan bu yana hayatımızda olan oyuncakların nasıl evrim geçirdiğini göstermekte. Gaziantep evlerinin birinde yer alan bu müze Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü hizmet vermekte.

Köklüce Kanyonu

Gaziantep gezi rehberiniz için son olarak sizlere Köklüce Kanyonundan bahsedeceğim. Gaziantep içerisinde bulabileceğiniz en iyi tırmanış noktalarından birisi de bu kanyondur. Tırmanış yapabileceğiniz o kadar fazla nokta var ki Gaziantep’e geldiğinize hiç de pişman olmayacaksınız. Kamp yapımına uygun yerleri de olması, bu kanyonu çekici kılmaktadır. Duş, tuvalet gibi yerlerin bulunmaması tek eksi yönü olarak gösterilmektedir.